top of page
1.jpg

Doğanın renklerine tıpkı doğada oldukları şekliyle ulaşmanın sanatı özgürleştiğine inanıyoruz.

Arzu ettiğiniz renk tonlarına doğal bileşenler kullanarak geleneksel el yapımı teknik ile elde etmenin basit tarifini paylaşıyoruz.

İhtiyacınız olan;

- Arzu ettiğiniz renkte pigment

- Keten Tohumu Yağı (Tempera için Yumurta Sarısı)

- Palet Bıçağı

Hazırlanma süresi 3 dk/renk

Yapılışı:

  • Bir cam veya palet üzerine toz pigment koyun. Bir yemek kaşığı ölçüsü ile başlayabilirsiniz. Her pigment farklı yoğunluklara sahip olduğundan hacimsel ölçüler kullanın.

  • Keten yağını damla damla ilave edin. Muller Glass veya pürüzsüz bir palet bıçağı kullanın. Karışımın dış kısmını sürekli merkeze getirip pigmentin homojen dağılımını ve kararlılığını sağlayın.

  • Uzun süre saklamak için birkaç damla karanfil esans yağı ilave edebilirsiniz. Üretilen boya kullanıma hazırdır. Hazırladığınız boyayı hava geçirmez Boş Alüminyum Tüplere doldurarak uzun süre kullanım için saklayabilirsiniz. 

* Boyanıza kalınlık vermek için doğal sanat boya dolgu malzemesi "Chalk White" kullanabilirsiniz. Keten tohumu yağı öncesi toz pigment ile karıştırılır. 

* Tüm pigmentlerimiz keten tohumu yağı ile uyumludur.

​* Ceviz yağı, özellikle keten yağından daha az sarardığından daha açık renkte boyalar oluşturmak için kullanılabilir.

Yardımcı Malzemeler
  • Geleneksel tekniği kullanarak profesyonel kalitede yağlı boya üretiminin en temel bileşenleri pigment ve keten tohumu yağıdır.

  • Okra (toprak) pigmentleri doğrudan keten yağı ile karıştırarak yağlı boyanızı elde edebilirsiniz.

  • Mineral, oksit ve azo pigmentlerde bağlayıcı ile daha iyi uyum için ilave olarak doğal dolgu malzemesi "Chalk White" kullanılabilir.

  • Chalk White doğal dolgu malzemesi bütün pigmentler ile uyumludur. Pigmentin yağlı boya ile daha iyi çözünmesine yardımcı olur ve yağlı boyaya kalınlık verir.

  • Temel doğal bileşenler dışında başka herhangi bir bağlayıcı, koruyucu veya dolgu malzemesi kullanımı sanatçıya bırakılması gereken kararlar olduğunu düşünüyoruz.

 

bottom of page