top of page

Modern ticari/sentetik boyalar insan sağlığı için zararlı kimyasallar içerebilmektedir. Kimyasal boyaların tehlikeleri üzerine çalışmalar devam etmektedir.

Daha doğal bir eve sahip olmak ve sağlıklı yaşam için dikkatliyseniz doğal boyalarınızı kendiniz üretin. Sizin için eğlenceli bile olabilir! Renklerin yolculuğunda size alternatif bir eğlence alanı yaratacak. Hiçbir şey size kendi boyalarınızı doğal yapmak gibi kendine güven ve sağlam bir yetkinlik hissi veremez. Yaşadığınız yeri, ürettiğiniz sanatsal işlerinizi ve boyayı kullanmak istediğiniz her alanda kendi boyalarınızı üreterek kendinize ve yaşamınıza değer katın!

Büyük olasılıkla nereden başlayacağınızı merak ediyorsunuz. Düşündüğünüzden daha kolay!

Yüksek miktarlı siparişler için iletişime geçiniz.

19467890_1485239561546690_56525582081749

Duvar Boya

Bu tarifte astar kaplama, renkli badana kaplama ve patina (yüzey) kaplama şeklinde üç uygulamalı duvar boyası hazırlama ve temel prensipleri sunulmaktadır.

Kireç Sıva

Toprak ve mineral pigmentlerin en iyi kullanım alanlarından biri kireç sıva boyasıdır. Okra pigmentler ile sıvanızı renklendirebilirsiniz.

IMG-1549.jpg

Beton&Çimentolu Objeler ve Sıva

Beton ve Çimentonun pigmentler ile renklendirilmesi diğer kaplamalardan farklıdır.

Kil Sıva

Okra pigmentler ile renkli dekoratif kil sıvalı duvarlar yaratabilirsiniz.

  Duvar Boya

  Bu tarifte astar kaplama, renkli badana kaplama ve patina (yüzey) kaplama şeklinde üç uygulamalı renkli badana boyası hazırlama ve temel prensipleri sunulmaktadır.

  Kireç Seçimi

  Boya hazırlanmasında kullanılacak ana bağlayıcı kuru kireç tozudur. Bu kireç tozu,  yüksek kalsiyum hidroksit (sönmüş) kireçtir. Yüksek kalitede ve saflıktadır.  Tarımsal uygulamalarda kullanılan kireç ile aynı değildir.

  Sönmüş kireç parlak beyaz renkte olmalıdır ve iki yıldan fazla süre bekletilmemelidir.

  Uygun Yüzey Seçimi

  Kirecin yüzeye düzgün bir şekilde yapışması için iki şekilde uyumlu olması gerekir;

  • Kimyasal Uyum

  • Mekanik Uyum

  Kimyasal olarak uyum olduğunda kireç ile yüzey arasında olumsuz bir reaksiyon meydana gelmemesi ve ikisinin ayrılmaması (kirecin kırılganlaşıp dökülmesi) demektir.

  Mekanik olarak uyum olması kireç kristallerinin genişlemesi, yüzeye “kilitlenip” nüfuz etmesine izin veren genellikle “anahtar” olarak adlandırılan yeterli gözeneklilik ve doku sağlanmasıdır.

  Badana için uygun yüzeyler;

  • Kireç

  • Kireç sıva

  • Kireç ve çimento esaslı harç ile hazırlanmış gözenekli yüzey

  • Tuğla, taş, toprak (çamur), kerpiç, çimento blok şeklinde destekler

   

  Badana için uygun olmayan yüzeyler;

  • Asbestli çimento (kimyasal olarak uyumsuz)

  • Kuru duvar (gözenek uyumsuzluğu ve kimyasal olarak uyumsuz)

  • Mala ile pürüzsüzleştirilmiş kireç sıva (kireç kristallerinin yapışıp nüfuz etmesi zorluğu)

  • Alçı sıvalar ve ürünleri (kimyasal olarak uyumsuz)

  • Boyanmış ve pürüzsüz yüzey

  • Ahşap (yüksek PH değerinde, ahşabın şişmesine neden olur)

   

  Uygunsuz yüzeyler için alternatifler;

  Akrilik takviyeli ticari badanalar ile uyumlu astar kullanılması yüzeyin kullanılmasında alternatif çözümdür.

  Alçı sıvalar kireç badanaya uygun değildir fakat Süt Boya veya Kazein Boraks Boya gibi kazein içeren boyalar kullanılabilir. Bu boyalar yarı saydamdır, kireç ile mat görünüm sağlar.

   

  Uygulama için uygun atmosferik koşullar

  Uygulama koşulları kireç kaplamalar için aynıdır. Karbonasyon işleminin başarılı olması için uygun sıcaklık ve nem gereklidir. Karbonatlaştırma için en kritik dönem ilk iki ila üç gündür.

  Uygulama ve karbonasyon işlemi sırasında ortam sıcaklığı 5⁰C’nin (koyu renkler için 8⁰C) altında olmamalıdır. Donma meydana gelmemelidir.

  30⁰C üzeri sıcaklıklar veya düşük nemde, yüzeye ve sonraki kaplamalara su püskürtülmelidir. Dış kaplamaların çok hızlı kurumasını önlemek için güneş ve rüzgardan korunmalıdır. Korumak için opak kanvas veya çuval bezi kullanılabilir.

  Yüzeyler aşırı sıcak veya aşırı kuru olmamalıdır.

   

  Yüzeyin Hazırlanması

  İlk önce yüzeyin durumu ayarlanmalıdır. Yeterli pürüzlü olmayan yüzeylerde kirecin yapışması için orta taneli taşlama/zımpara kağıdı veya tel fırça uygulaması yapılmalıdır. Daha sonra yüzeyde biriken temizlenip yıkanmalıdır.

  İkinci olarak yüzeyin nemlilik durumu değerlendirilmelidir. Hafif bir nemlilik istenmektedir. Aşırı nemlilik kaplamanın tutunmasına engel olacaktır. Kuru yüzeye sprey şeklinde su püskürtülmelidir.

  Karıştırma Talimatları

  Karıştırma için geniş bir plastik kova kullanın. Kireç kostik olduğu için ciltte ve gözde yanma yapabilir. Uygun giysiler, (uzun kollu gömlekler ve uzun pantolonlar, vücudunuzun her yerini örtecek şekilde) lastik eldivenler, ayakkabılar ve gözlük kullanın.

  Tozumayı en aza indirmek için toza su ilavesi şeklinde değil, suya toz; kireç, pigment veya katkı maddesi ekleyin. Karıştırma sırasında tozu solumamak için maske kullanın. Yalnızca bir günde kullanılacak boya hammaddelerini kullanın.

  Yüksek Kalsiyum Hidratlı (Sönmüş) Kireçli Renkli Badana Tarifi

  Astar Kat

  20 ölçek su

  1 ölçek sönmüş kireç

  Badana Kaplama Kat (Yaklaşık 10 m² duvar için)

  6 Litre Su

  1 Kg Sönmüş Kireç

  500 g’a kadar Pigment

  Katkılar*

  Patina Kat (Yaklaşık 10 m² duvar için)

  6 Litre Su

  500 g Sönmüş kireç

  250 gr’a kadar Pigment

  Katkılar*

   

  Katkılar

  Katkılar boyanın yapışmasını desteklemek ve toz tutulumu sağlamak için kullanılır. Badana ve Patina kat boyalarda aynı katkı malzemeleri kullanılmalıdır. Aşağıdakilerden herhangi biri kullanılabilir.

  • Keten Tohumu Yağı; Yarım bardak

  • Kazein Tozu; 100 g (iç mekanlar için)

  • Sıvı Sabun; 50 gr

  • Akrilik Bağlayıcı; Yarım bardak

  • Balmumu/Parafin: 50 gr

  Doğal Duvar Boyası

  %3 Pigment

  %20 Pigment

  Renkli  Kireç Sıva

  Toprak ve mineral pigmentlerin en iyi kullanım alanlarından biri kireç sıva boyasıdır. Kireç ile pigment kombinasyonu sentetik boyalar ile kıyaslanmayacak şekilde güzel bir ışık kırılması ve renk sağlar. Doğal ve okra pigmentler en geleneksel ve doğal tonları verecektir. Oksit pigmentler ise en güçlü renkleri verir.

   

  Renkli sıva elde etmek için, pigmentler sıva karışımına ilave edilir. Hacimsel yüzdesi ile ilave miktarı belirleyin. İlave edilecek pigment miktarı sınırlıdır. İstenen renk tonunun derinliğine ve pigmentin doğal bir tane mi yoksa üretilmiş bir oksit mi olduğuna bağlıdır.

  Okra ve Doğal Pigmentler; kuru kireç ağırlığının % 3 ila% 20'si

  İşlem görmüş (sentetik) oksitler; kuru kireç ağırlığının% 3 ila% 15'i

   

  Uygulama öncesi numune hazırlanması önemlidir.

  • Uygun oranları belirle

  • Kuruduğunda son renk tonunu belirle

  • Farklı ışıkta örneği görün.

  • Uygulama için uygun atmosferik koşullar

  • Uygulama koşulları kireç kaplamalar için aynıdır. Karbonasyon işleminin başarılı olması için uygun sıcaklık ve nem gereklidir. Karbonatlaştırma için en kritik dönem ilk iki ila üç gündür.

  • Uygulama ve karbonasyon işlemi sırasında ortam sıcaklığı 5⁰C’nin (koyu renkler için 8⁰C) altında olmamalıdır. Donma meydana gelmemelidir.

  • 30⁰C üzeri sıcaklıklar veya düşük nemde, yüzeye ve sonraki kaplamalara su püskürtülmelidir. Dış kaplamaların çok hızlı kurumasını önlemek için güneş ve rüzgardan korunmalıdır. Korumak için opak kanvas veya çuval bezi kullanılabilir.

  • Yüzeyler aşırı sıcak veya aşırı kuru olmamalıdır.

  Renkli Badana
  Renkli Kireç Sıva

  Renkli Dekoratif Beton ve Çimentolu Sıva Uygulamaları

  Okra pigmentler ile dekoratif renkli beton&çimento objeler yaratabilir, renkli sıva yapabilirsiniz. Çimentonun pigmentler ile renklendirilmesi diğer kaplamalardan farklıdır. Herhangi bir çimento uygulamasında kullanılacak maksimum pigment oranı çimento ağırlığının (kireç kullanılıyorsa ağırlığa dahil edin) %10’udur. Oksitler en güçlü renklendirme gücüne sahiptir. Beyaz çimento ve gri çimentonun meydana getireceği renk tonları farklı olacaktır. Tüm bu faktörlerin belirlenmesi için numune hazırlanması tavsiye edilir. Bütün dekoratif beton uygulamalarında bu tarifle uygulanabilmektedir.

  beton çimeto
  Renkli Kil Sıva
  Renkli kil sıva elde etmek için ilave edilecek pigment miktarı aşağıdaki şekilde olmalıdır.
  Doğal ve Okra Pigmentler; Kuru sıva ağırlığının %10’una kadar
  Mineral Pigmentler; Kuru sıva ağırlığının %10’una kadar
  Oksit Pigmentler; Kuru sıva ağırlığının %5’ine kadar
   
  Uygulama öncesi numune hazırlanması önemlidir.
  • Uygun oranları belirle
  • Kuruduğunda son renk tonunu belirle
  • Farklı ışıkta örneği görün.
  Kil Sıva

  Uygulama Tablosu 

  Kireç Sıva                                               Bu yüzey su çektiğinden                     Astar Kat                            Okra Pigmentler ile

                                                                  uygulamadan bir gün önce                                                             hazırlanan duvar boya

                                                                  su ile nemlendirin.                                                                             

   

  Çimento Sıva                                                                                                       Astar Kat                           Okra Pigmentler ile                                                                                                                                                                                             hazırlanan duvar boya

  Kireç Boya                                                                                                           Astar Kat                           Okra Pigmentler ile 

                                                                                                                (uygulama yüzeyi koyu renk ise)    hazırlanan duvar boya                                    

  Yağlı Boya                                             Kalın bir zımpara kağıdı ile               Astar Kat                            Okra Pigmentler ile       

                                                                 boya tabakasını çıkarın.                 (3 mm kalınlık)                       hazırlanan duvar boya 

  Silikonlu/Akrilik Boya                                                                                      Astar Kat                            Okra Pigmentler ile 

                                                                                                                          (3 mm kalınlık)                      hazırlanan duvar boya

  Taş Yüzey                                             Taş yüzeyi gözenekliyse                      Astar Kat (2 mm)               Okra Pigmentler ile 

                                                                doğrudan duvar boya                                 veya                             hazırlanan duvar boya

                                                                uygulanabilir.                                    Astar+Okra Pigment

  Duvar Kağıdı                                       Duvar kağıdını duvardan                    Astar Kat                            Okra Pigmentler ile 

                                                                sıyırın, varsa tutkal kalıntılarını      (3 mm kalınlık)                      hazırlanan duvar boya

                                                                kaldırın.

  Lake Boya                                            Kalın bir zımpara kağıdı ile                 Astar Kat                            Okra Pigmentler ile 

                                                                boya tabakasını çıkarın.                   (3 mm kalınlık)                      hazırlanan duvar boya

  bottom of page